Praca zdalna
Praca zdalna w ostatnim czasie stała się bardzo popularna i jest wykonywana przez coraz większe grupy osób. Jeszcze nie tak dawno zarezerwowana była ona dla wybranych i wiele osób bardzo chciało mieć możliwość pracowania w ten sposób.
Na czym polega praca zdalna?
Praca zdalna to wykonywanie swoich obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy. Zdecydowanie najczęściej taka praca jest świadczona we własnym domu. Niektórzy decydują się też wykonywać ją w biurach coworkingowych, w klubach, restauracjach a w ciepłych miesiącach także na powietrzu. Praca zdalna oznacza więc, że dany pracownik wykonuje swoje zajęcia bez bezpośredniego nadzoru szefa oraz nie przebywa z kolegami z pracy. W takim trybie mogą pracować zarówno osoby zatrudnione w jakiejś organizacji, jak również freelancerzy czyli osoby żyjące ze zleceń. W trybie zdalnym pracuje też spora część osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Typowe zawody które można wykonywać w ramach pracy zdalnej to: architekt, pisarz, dziennikarz, programista czy twórca stron www.
Jakie zalety i wady ma praca zdalna?
Jako główne zalety pracy zdalnej wymienia się niezależność czasową i brak codziennej konieczności przemieszczania się do biura. Dzięki temu wiele osób może zaoszczędzić na transporcie oraz zyskać czas, który normalnie poświęcany był na dojazdy. Brak konieczności dojeżdżania jest także dużą oszczędnością czasu dla tych osób, które mieszkają na terenach wiejskich i mają bardzo daleko do dobrych miejsc pracy. Z pracy zdalnej bardzo chętnie korzystają też osoby niepełnosprawne i jest to dla nich duże ułatwienie. Osoba pracująca w domu do pewnych granic może sama ustalać sobie czas pracy. Jeśli więc akurat nie ma bardzo pilnego zlecenia do wykonania, zależnie od potrzeb, może pracować rano, po południu a nawet w nocy czy w weekendy.
Negatywne strony pracy zdalnej
Warto podkreślić że praca zdalna ma również liczne wady. Przede wszystkim w warunkach domowych trudno o skupienie, bo występują tu liczne czynniki rozpraszające, takie jak powiadomienia w telefonie, Internet, telewizja czy niezapowiedziane wizyty. Gdy nie mamy nad sobą szefa dużo trudniej jest nam też się zmobilizować do pracy i często ją przerywamy, przez co również się rozpraszamy. Wiele osób będąc w domu próbuje pracować w trybie mieszanym, gdzie przez pewien czas zajmują się pracą zawodową, potem przerywają ją na obowiązki domowe, posiłki, wyjścia, i znowu próbują pracować. Niestety taki tryb pracy jest bardzo nieefektywny a osoba która tak działa czuje się później bardzo zmęczona. Kolejna duża wada to czynnik izolacji społecznej. Gdy pracujemy sami w domu nie możemy działać w grupie, nie mamy z kim wymieniać swoich myśli, dyskutować, nie ma kogoś, kto nam dobrze poradzi. Wreszcie na psychikę bardzo źle działa przebywanie ciągle w tym samym miejscu. Może to też źle wpływać na życie rodzinne, zwłaszcza wtedy gdy partner pracuje w trybie standardowym. Osoba będąca po pracy zdalnej najchętniej wyszłaby z domu, z kolei partner który wrócił zmęczony z pracy chciałbym w spokoju odpoczywać w domu i tu zachodzi pewna kolizja. Okazuje się więc, że praca zdalna to nie jest zajęcie dla każdego i całkiem duża grupa osób już po kilku miesiącach rezygnuje z tego trybu pracy i wraca do standardowej pracy etatowej w biurze.