Dlaczego coraz więcej osób ciągnie do pracy na swoim?

Praca na etacie to wygodne i pożądane rozwiązanie, ale coraz więcej osób i tak decyduje się na założenie swojej działalności gospodarczej. Dotyczy to szczególnie osób sprzedających swoje wyroby, zarówno rękodzieła, jak i artykuły spożywcze, czy nawet szafy, krzesła i inne potrzebne na co dzień przedmioty. Praca na swoim nie jest jednak prosta, a przejście na nią nie zawsze jest motywowane chęciom lepszej organizacji pracy.

Mylne wyobrażenie o prowadzeniu działalności

Wiele osób myśli, że praca na swoim łączy się z samodzielną organizacją pracy, krótszym jej czasem i lepszymi jej warunkami. Nie zawsze jest to takie proste. Bardzo często praca na etacie zmusza do zwiększenia godzin, w których jest się aktywnym zawodowo, wydawanie pieniędzy na materiały z własnej kieszeni i szukanie klientów na własną rękę. Prowadzenie swojej własnej firmy wydaje się ekscytujące i proste, dopóki nie trzeba faktycznie tego robić. Potem wiele osób rezygnuje w pierwszym roku działalności, bo nie są sobie w stanie poradzić z narastającą liczbą obowiązków, które niekoniecznie przekładają się na zyski.

Szansa na rozpoczęcie budowania czegoś swojego

Budowanie czegoś pod swoim imieniem i nazwiskiem jest nie tylko bardzo praktyczne, ale także wymagane w wielu zawodach, jeśli chce się zaistnieć w świadomości klientów. Dlatego wiele osób odnoszących sukcesy decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej o podobnym profilu, co ich poprzednie miejsce pracy. W ten sposób można zarabiać więcej, a jeśli do tego wie się, na czym prowadzenie takiej firmy polega i z jakimi formalnościami może się to wiązać, to ryzyko nieporadzenia sobie jest bardzo małe. Chęć rozpoczęcia kariery pod własnym nazwiskiem albo własną marką to bardzo dobra motywacja.

Chęć wprowadzenia zmiany na rynku

Są osoby, które nie godzą się z jakimiś obowiązującymi na rynku standardami albo chcą je w jakiś sposób ulepszyć, ale zdają sobie sprawę z tego, że nie będzie im to dane w ich obecnym miejscu pracy. Część z nich zdecyduje się wtedy na zadziałanie na własną rękę. To bardzo mądry ruch, bo wprowadzane zmiany mogą zachęcić klientów do skorzystania z danej oferty, a nawet porzucenie swojego ulubionego do tej pory sklepu, jeśli inny przedsiębiorca zaproponuje im coś, czego w nim brakowało. Zmiany są potrzebne, a osoby, które je wprowadzają, przeważnie mogą liczyć na spore zyski i przetarcie ciekawych szlaków.

1 thought on “Dlaczego coraz więcej osób ciągnie do pracy na swoim?

  1. Myślę, że wiele osób ma wyobrażenie że praca na swoim to wolność i decydowanie o sobie samym, ale rzeczywistość jest taka, że trzeba czuwać więcej niż 8 godz. dziennie i nawet na wakacjach.

Comments are closed.