Praca w nocy: dobry czy zły pomysł?

Niektórzy pracownicy są zmuszeni do pracy w nocy przez realia swojej pracy, np. pielęgniarki, kierowcy autobusów, kierowcy metra i firmy, których rytm wymaga nieprzerwanej pracy. Jeśli jako przedsiębiorca wolisz pracować w nocy, jest to uznawane za utrudnienie dla Twoich pracowników. Niektórzy ludzie wolą mieć rozłożony w czasie rytm dobowy i być może jesteś jednym z tych, którzy lubią pracować w nocy i osiągają lepsze wyniki, ale stanowi to również znaczne ryzyko dla Twojego zdrowia i harmonii relacji z pracownikami. Skup się na wadach i zaletach.

Praca w ciszy i spokoju.

Wiele osób decyduje się na pracę w nocy, aby nie przeszkadzano im ciągle i aby mogli się skoncentrować bez straty czasu. Osoby zestresowane często szybkim tempem pracy w świecie biznesu czują się bardziej swobodnie po zmroku, dzięki czemu mogą pracować w ciszy i spokoju, nie będąc zakłócanymi przez e-maile lub prośby kolegów. Noc może być okazją do zorganizowania się i sporządzenia harmonogramu zadań do wykonania, ale także do wykonania skomplikowanych zadań, które wymagają dokładnego przemyślenia.

Możliwość współpracy z międzynarodowymi firmami.

Kiedy pracujesz w nocy, możesz łatwo komunikować się ze swoimi klientami, którzy są na drugim końcu świata, a Twoi partnerzy nie muszą czekać czasami ponad sześć godzin na odpowiedź. Na przykład, różnica czasu z Japonią wynosi 7 lub 8 godzin. W Polsce jest 3 nad ranem, podczas gdy w Japonii dzień jest już na dobre rozpoczęty, bo jest 10 lub 11 rano. Kiedy jesteś przedsiębiorcą, dążenie do celu i rozwój międzynarodowy jest prawdziwym wyzwaniem. Bezpośredni, ale przede wszystkim natychmiastowy kontakt pomoże Ci rozwinąć Twoją książkę adresową o osoby, które są dostępne w danym przedziale czasowym. To prawdziwa okazja dla osób, które chcą się z Tobą skontaktować w godzinach pracy, a Ty możesz skorzystać z wideokonferencji, aby nawiązać natychmiastowy dialog.

Korzyść dla opieki nad dziećmi.

Niektórzy ludzie, którzy pracują głównie w nocy, uważają, że praca w domu jest korzystna dla ich życia osobistego. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i rodzicem, to jest to zaleta, która może pomóc Ci w Twojej organizacji. Nie będą już Państwo musieli zatrudniać opiekunki dla swoich dzieci, a przede wszystkim będą Państwo mogli nawiązać z nimi szczególną więź. Będziesz mógł dostosować swój plan zajęć i odbierać dzieci ze szkoły rano i wieczorem, ku ich wielkiej radości i Twojej, bez naruszania Twoich godzin pracy. Może to być rozwiązanie dla zapracowanych przedsiębiorców/rodziców. Choć może to być odpowiednie dla wielu menedżerów, może wydawać się utopijne i nieprzystosowane do rzeczywistości przedsiębiorcy.

Zagrożenie dla zdrowia.

Jak można sobie wyobrazić, praca w nocy może spowodować prawdziwą zmianę, szczególnie z fizycznego punktu widzenia. Organizm nie zawsze jest przyzwyczajony do tego rytmu i może dojść do zachwiania równowagi, co powoduje chroniczne zmęczenie. Oprócz tych problemów, zmiana może prowadzić do niedoboru witaminy D. Spanie w ciągu dnia z konieczności skutkuje niewielką ilością światła w ciągu dnia, powodując brak naturalnego światła. Niedobór witaminy D może wpływać na nastrój człowieka i prowadzić do depresji, a nawet stresu. A potem, w dni wolne od pracy, powrót do rytmu dnia może stać się dla niektórych prawie niemożliwy.

Nie nadążanie za otoczeniem.

Praca w nocy może mieć wiele zalet, ale z konieczności wiąże się z brakiem socjalizacji. Przedsiębiorcy będą mieli trudności z utrzymaniem swojego życia osobistego z powodu różnicy czasu. Spanie w ciągu dnia utrudnia kontakty z innymi, a nawet pogodzenie rytmu pracy zawodowej z życiem osobistym. Taki sposób pracy może mieć długotrwały wpływ na morale i stosunki społeczne. Ludzie wokół nich są często zirytowani widząc osobę śpiącą, podczas gdy wszyscy inni są zajęci w domu. Wymaga to od nich unikania hałasu i powoduje napięcia, szczególnie w przypadku dzieci.

Słabszy kontakt z pracownikami.

Jako przedsiębiorca, praca w nocy może dać Ci poczucie marginesu i spokoju, ale może również spowodować poważne problemy w relacjach z pracownikami. Jeśli dokonałeś takiego wyboru, nie jest obowiązkowe, aby Twoi pracownicy zrobili to samo, co może prowadzić do trudności w komunikacji w ważnych sprawach. Spanie w ciągu dnia może stać się dla nich zmartwieniem, jeśli muszą się z tobą skontaktować lub po prostu sprawdzić, a ty możesz znaleźć się poza synchronizacją, gdy są pilne sprawy do załatwienia.

Praca w nocy i spanie w ciągu dnia jest powszechne dla wielu przedsiębiorców, ale wyrobienie sobie takiego nawyku może mieć negatywny wpływ zarówno na Twoje zdrowie, jak i na Twój biznes. Nie jest niemożliwe, aby mieć nocne zmiany, ale najlepiej jest zachować je sporadycznie. Utrzymywanie dobrych relacji z pracownikami jest niezwykle istotne. Nieobecność w ciągu dnia może powodować trudności w prowadzeniu firmy. To od Ciebie zależy, czy znajdziesz swój własny rytm ze swoimi ograniczeniami!