Jak wygląda praca przy inwentaryzacji w hipermarkecie?

Praca na inwentaryzacjach ma charakter zajęcia dodatkowego, w którym najczęściej uczestniczą przede wszystkim studenci. Charakterystyczną cechą pracy przy inwentaryzacjach jest wykonywanie tych zadań w porze nocnej, gdy sklep jest już zamknięty dla klientów. Miejscem w których inwentaryzacje odbywają się zdecydowanie najczęściej są duże hipermarkety.

Jak dostać pracę przy inwentaryzacji w hipermarkecie?

W Polsce działa kilka dużych firm, które zajmują się rekrutowaniem pracowników czasowych na inwentaryzacje. Wszystkie te firmy mają strony internetowe, na których umieszczają grafik na nadchodzący miesiąc. Oprócz tego pracę na inwentaryzacjach często promują także na portalach ogłoszeniowych i społecznościowych. Najprościej jest aplikować przez stronę internetową, gdzie po prostu rezerwujemy sobie dogodny termin i już za chwilę generuje nam się umowa zlecenie na dany dzień, którą możemy pobrać czy wydrukować. Dostanie się na tego typu inwentaryzacje nie jest więc trudne, zwykle obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy.

Jak wygląda inwentaryzacja w hipermarketach?

Inwentaryzacja bez względu na rodzaj sklepu polega na dokładnym liczeniu towaru, który się w sklepie znajduje. Gdy pracownicy pojawiają się na inwentaryzacji półki sklepowe są już specjalnie przygotowane i oznaczone. Są one podzielone na strefy i przy każdej z nich w lewym górnym rogu widnieje kartka z numerem strefy. Koordynatorzy przydzielają poszczególnym pracownikom konkretne strefy, które oni mają za zadanie policzyć. Praca odbywa się przy pomocy skanera, którego obsługa jest bardzo prosta. Na początku na kartce na górze strefy wpisujemy swój numer skanera, który jest z boku lub na górze urządzenia. Następnie należy zeskanować numer strefy i po tym fakcie zaczynamy już liczenie. Obowiązuje zasada że liczymy od góry do dołu a każdą półkę od lewej do prawej. Jeśli na danej półce mamy na przykład karton z budyniami to wyjmujemy jedną torebkę, skanujemy kod następnie ręcznie przeliczamy, ile jest budyni w torebce, wpisujemy liczbę do skanera, zatwierdzamy przyciskiem enter. Gdy skończymy liczyć daną półkę wciskamy w odpowiedzi przycisk z napisem półka, dzięki czemu przenosimy się do kolejnej półki i tak postępujemy do samego dołu. Na końcu należy zatwierdzić ogólną liczbę produktów, jaka została zsumowana w danej strefie. Warto podkreślić, że praca na inwentaryzacji w dużym hipermarkecie jest bardziej wymagająca, niż praca w małych marketach. Towaru jest tutaj bardzo dużo, półki są głębokie a poszczególne produkty są bardzo stłoczone. Praca w hipermarkecie wymaga więc dużej sprawności fizycznej, bo niekiedy trzeba na przykład na dolnej półce pracować na kolanach i wyjąć cały towar, żeby w ogóle dało się go policzyć. Nie jest też łatwo pracować na najwyższych półkach, gdzie również przy takich rozmiarach regałów dostęp jest utrudniony. Udając się na inwentaryzację do dużego hipermarketu należy liczyć się z tym, że może ona trwać bardzo długo, nawet aż do godzin porannych, kiedy sklep ponownie otwiera się dla klientów. Jednocześnie warto podkreślić, że dorywcza praca na inwentaryzacjach w hipermarketach jest dobrze płatna a szczególnie atrakcyjne stawki są dla studentów. Niekiedy dodatkowo wypłacane są także premie za udział w konkretnej inwentaryzacji.