Dlaczego nie jesteś zadowolony z efektów swojej pracy?

Praca, czy to zawodowa, czy w domu, powinna dostarczać satysfakcji. Kiedy tak się nie dzieje, trzeba coś zmienić, aby nie narazić się na problemy natury psychicznej i zwykłe niezadowolenie z jakości swojego życia. Powody, dla których praca nie zadowala, mogą być najróżniejsze, ale kilka z nich pojawia się najczęściej. Warto jednak pamiętać, że czasami nie da się zupełnie ich wyeliminować i pozostaje tylko zmiana miejsca pracy.

Bardzo ważnym powodem, który utrudnia cieszenie się z efektów pracy, jest brak docenienia. Czasami zdarza się, że współpracownicy albo szef robią wszystko, żebyś czuł, że stać Cię na więcej albo że twoje zadanie nie zostało wykonane idealnie. Nawet jeśli jesteś przekonany, że poszło Ci dobrze, nie możesz się z tego cieszyć. Sama praca nie jest szczególnie istotna, szczególnie dla osoby zatrudnionej na etacie. Liczy się dopiero to, jak jest oceniana przez zwierzchników, a jeśli Ci nigdy nie są w stanie zdobyć się na słowa uznania, pracownik zaczyna myśleć, że faktycznie nie idzie mu tak dobrze, jakby mogło.

Niezadowolenie z efektów pracy może płynąć z przekonania, że można było osiągnąć więcej. Jest wiele osób, które stawiają sobie nierealne do zrealizowania zadania i są niezadowolone za każdym razem, gdy nie uda się im do nich dotrzeć. Nie ważne jest, jak dobrze poszło im w rzeczywistości, bo sukces nie został osiągnięty. Kluczem do wyeliminowania tego powodu jest poznanie swoich ograniczeń i podejście do nich z pokorą. Stawianie sobie możliwych do osiągnięcia celów pomaga czerpać większą satysfakcję ze swojej pracy i uczy, że można zwiększać swoje wyniki, ale trzeba robić to powoli.

Efekty pracy mogą nie zadowolić też wtedy, kiedy sama praca nie sprawia przyjemności. Zdarza się tak często, szczególnie jeśli od jakiegoś czasu pracuje się za takie same wynagrodzenie albo praca jest monotonna i nudna. W takim wypadku dobrze jest rozejrzeć się za czymś świeżym, o ile ma się taką możliwość lub poszukać spełniania w innych dziedzinach swojego życia. Nawet jeśli będzie to skutkowało poświęcaniem swojej energii na męczące zadania, jeśli brakuje Ci satysfakcji w jednym obszarze życia, warto szukać jej w innym. W ten sposób zachowasz zdrowy balans bez konieczności wprowadzania do życia znaczących zmian.