Gdzie może pracować uczeń liceum?

W przypadku technikum sprawa często wydaje się prosta, ale uczniowie liceum często nie wiedzą, jakie mają możliwości zarobku. Wielu z nich w ogóle rezygnuje z pracy, bo chce zdobyć jak najlepsze wyniki w nauce i pójść na studia, a część szuka okazyjnej pracy przez internet i daje się złapać w różnego rodzaju oszustwa. Na szczęście uczniowie liceów mają dokładnie tyle samo możliwości, co każda inna pełnoletnia osoba.

Umowa zlecenie w większym sklepie

W wielu sklepach w większych sieciach handlowych do pracy szuka się uczniów i studentów. To dlatego, że taki pracownik jest generalnie tani. Odprowadzamy za niego mniejsze składki, dlatego chcemy go u siebie w firmie. Kiedy przechadzasz się przez większe centrum handlowe, na pewno nie raz widzisz plakietki informujące o poszukiwaniu pracownika. W takich miejscach chętnie Cię zatrudnią. Co prawda praca na pełny etat na zleceniu to często więcej, niż czterdzieści godzin tygodniowo, ale jeśli dobrze Ci zapłacą, to warto spróbować. W końcu lepsze to niż sprzedawanie starych ubrań w internecie.

Praca dorywczo w różnych miejscach

Dorywcza praca to rozwiązanie dla tych osób, które niekoniecznie chcą pracować gdzieś na stałe, ale na zaraz potrzebują pieniędzy. Praca dorywcza przeważnie może być nawet na jeden dzień, a wynagrodzenie z niej jest przeciętne. Czasami nawet płaci się sporo, ponieważ dorywcza praca pojawia się szybko i wymaga od nas pełnej gotowości do pracy. Przeważnie jest ona fizyczna, więc nie będzie dla każdego, ale na pewno dla silniejszych uczniów nada się doskonale. Czasami też w biurach podatkowych lub rachunkowych szuka się kogoś na zamknięcie roku obrotowego albo rozliczania PITów rocznych.

Nie staraj się zbierać poważnego doświadczenia zawodowego

Wielu licealistów stara się znaleźć dla siebie miejsce w poważnej firmie, ale to tylko strata czasu. Przeważnie jest w nich wymagane wykształcenie co najmniej średnie, a do tego nikt nie chce osoby, która dopiero się uczy. Nie nastawiaj się, że w wieku osiemnastu lat, z maturą przed sobą, uda Ci się znaleźć poważne i wartościowe doświadczenie zawodowe. W tym wieku powinieneś pracować tylko dlatego, że musisz, wybierz więc miejsce przyjazne dla młodych i niedoświadczonych osób. W poważnych firmach możesz się tylko rozczarować i stać się kozłem ofiarnym, tylko dlatego, że jesteś młoda i bez doświadczenia.